SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Úcta k starším 8.10.2023

 28.06.2023

V nedeľu 8.10.2023 sa v našej obci ako každoročne, konala akcia "Úcta k starším". Naši seniori strávili príjemné nedeľňajšie popoludnie s kultúrnym programom o ktoré sa postarali "Dvojo z Michaľovec".

Milí naši seniori,
Október je mesiac, počas ktorého si pripomíname, že medzi nami žijú mnohokrát nenápadní, no o to vzácnejší ľudia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť a úctu. Ste to Vy, naši najstarší, naše babičky, babky, starké, ale aj naši deduškovia, dedkovia či starkí. Tak ako je v roku Október mesiacom jesene, tak starnutie je symbolicky jeseňou života. Aj keď by sme si mohli myslieť, že jeseň je hmlistá, ponurá a smutná, nie je to celkom tak. Aj dnešný deň nám ukazuje, aká jeseň môže byť - plná krásnych žiarivých farieb, zrelosti a prípravy prírody na zaslúžený odpočinok. A človek je súčasťou tohto kolobehu života.
V dnešnej uponáhľanej dobe máme pre seniorov akosi málo času, pozornosti, či možností pomôcť. Často sa vytráca úcta k šedinám. Je to však správne? Ak nám bude dopriate, raz aj my možno budeme v ich koži. Bude nám po vôli, ak pocítime, že sme niekomu na smiech alebo sme mu ľahostajní? Snažíme sa vyhovoriť na dnešnú dobu, ale nie je to o nej, je to o nás... Paradoxne už staroveké civilizácie vedeli, že uznanie a rešpekt patrí práve ľuďom so šedinami. Za týmito vonkajšími znakmi staroby sa skrýva nekonečné množstvo skúseností a poznatkov. Za ich láskavým pohľadom a vejárikom vrások okolo očí sa zračí rozvaha, nadhľad, ľahkosť a schopnosť pripisovať veciam ten ozajstný význam. Mnohí pochopili, že všetko čo sa v živote udeje, to dobré aj to zlé, to veselé ale aj to smutné, má v živote svoje miesto a význam. Obdivujem na nich, že s pokorou a častokrát v samote prijímajú všetko čo im život prináša, s trpezlivosťou očakávajú, čo má život pre nich ešte pripravené. Aj napriek tomu, že ich vlasy sú sivé a pokožka vráskavá, stále im v očiach horia nezbedné ohníčky, sú plné života, snov a ich srdce je plné túžob, ktoré chcú, aby sa naplnili. Pre nás mladších by mali byť inšpiráciou a vzorom, a my by sme pre nich mali byť oporou. Uvedomujú si viac než ktokoľvek iný, že ich čas je drahý, a aj preto nám mladším chcú odovzdať všetky svoje zručnosti, poznatky a znalosti. Ctia si tradície, ktoré je dôležité zachovávať pre nasledujúce generácie.
Dovoľte mi naši milí seniori na záver ešte zopár myšlienok. Každý z Vás prežil mnoho a mnoho rokov. Každý z Vás by o svojom živote mohol napísať vlastnú knihu života, ktorá by bola zaiste plná radosti, smútku, šťastia, sĺz, skúseností a životných múdrostí. I keď sa to možno nezdá, Vašim veľkým darom však je, že vyšší vek so sebou prináša ľahkosť, rozvahu, nadhľad a pokoj, ktorý oslobodzuje.
Zo srdca Vám prajem milí seniori, aby bol pre Vás Októbrom každý mesiac v roku, aby sme Vám všetkým vždy podali pomocnú ruku, keď ju budete potrebovať a preukazovali vďaku, lásku, pozornosť a úctu, ktorú si plným právom určite zaslúžite.                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                               Emil Ircha

                                                                                                                                                                                             starosta obce


Zoznam aktualít: